Jaki rum wybrać do drinka?

Wiele osób zaczynających swoją przygodę z rumem zadaje sobie pytania: czym różni się rum biały od złotego?, czy ciemny rum można pić na lodzie?, z czym pić rum?, na jakie okazje nadaje się rum?, jakie są drinki z rumem? Wszystko to wynika z różnorodności styli rumu, rodzaju, krajów pochodzenia. Do tego dochodzą różne formy surowca (melasa, cukier lub soku z trzciny cukrowej), metody destylacji, dojrzewania oraz wzbogacania rumu poprzez dodanie przypraw. Oto poradnik wyjaśniający jakie są typu rumu i jaki rum wybrać do drinka.

Biały rum

To lekki rum o łagodnym smaku. Często dojrzewa w beczkach po burbonie przez kilkanaście miesięcy, aby złagodzić i jednocześnie wzbogacić smak. Następnie jest filtrowany, aby usunąć barwę pozyskaną podczas leżakowania w beczce. Najczęściej wykorzytywany typ rumu do tworzenia orzeźwiających koktajli jak Cuba Libre, Mojito czy Daiquri, gdzie smak rumu nie powinien dominować. 

Popularne marki to między innymi: Bacardi Superior, Don Q Cristal, Cruzan Estate Light, Oronoco, Mount Gay Silver, Matusalem Plantino, Rubi Rey, 10 Cane, Flor de Caña Extra Dry czy Diplomatico Rum Blanco.

Rum złoty

Wraz z czasem spędzonym w beczce rum nabiera łagodnego charakeru oraz pięknego bursztynowego koloru. Jednocześnie smak się wzbogaca o subtelne nuty vanilii, migdałów czy karmelu stając się doskonałą bazą do budowania bardziej wyrazistych koktajli. Doskonale smakuje również bez dodatków, tylko na lodzie.

Popularne marki to między innymi: Abuelo, Appleton Special, Barcelo Dorado, Brugal Añejo, Bermudez Ron Dorado, Cacique Anejo Superior, Cockspur 5 Star, Diplomatico Añejo, Doorly’s 5, Don Q Gold, El Dorado 5, Gosling’s Gold czy Mount Gay Eclipse, 

Ciemny rum

Samo określenie jest mało precyzyjne, gdyż mianem ciemnego rumu (dark rum) określa się rumy od barwy ciemnego bursztynu aż po niemalże czarną. Warto również zaznaczyć, że głębia koloru często pochodzi w wyniku dodania karmelu a nie tylko w wyniku dojrzewania w beczce. 

Rum ten wyróżnia zdecydowanie mocniejszy i głębszy smak. Idealny do  picia solo i jako baza do cięższych bardziej wyrazistych koktajli, jak na przykład klasyczny old fashioned.

Popularne marki to między innymi: Bacardi Select, Flor de Caña 5 Black Label, Barbancourt 3 Star, Diplomatico Anejo, Angostura Dark 5, Angostura 1919, Appleton V/X, Barcelo Dorado,  Mount Gay Black Barrel czy Santa Teresa Selecto.

Czarny rum

Najciemniejszy, najbardziej bogaty i ciężki typ rumu. Używany czasami do zbalansowania łagodniejszych typów rumu. Zwykle produkowany z melasy, ciemnej gęstej masy uzyskiwanej jako produkt uboczny przy produkcji cukru kryształowego. Efektem czego charakteryzuje się słodkimi, karmelowymi nutami smakowymi i jest chętnie wykorzystywany w kuchni do deserów czy słodkich sosów. Ciemny kolor uzyskiwany poprzez dodanie karmelu.

Beczki w których dojrzewa często są mocniej wypalane sprawiając, że w rumie jest więcej nut smakowych. Dodany w niewielkich ilościach do rumu białego doskonale podbija smak. 

Popularne marki to między innymi: Coruba, Cruzan Black Strap, Gosling’s Black Seal, Maui Dark Rum, Myers’s, Skipper Demerara, Woods 100, and Whaler’s Dark.

Spiced Rum

Ta kategoria rumów oferuje wyjątkową różnorodność smaków dzięki dodaniu przypraw, suszonych owoców, ziół. Do najczęściej stosowanych dodatków zaliczyć można imbir, wanilię, ziele angielskie, cynamon a także goździki. Stosuje się również wyciągi z owoców cytrusowych, wiśni, mięty, mango, ananasa czy kokosa.

Napoje te mają często obniżoną zawartości alkoholu nabierając charakteru typowego dla likierów niż rumu. Część z nich doskonale nadaje się do prostych cocktaili jak Cuba Libre. Dodatek wanilii i karmelu sprawia, że na przykład rumy Captain Morgan Spiced Gold czy Sailor Jerry idealnie komponują się z colą. Wyraźny aromat kokosa w Malibu sprawia, że nadaje się idealnie do Piña Colada.

Do najpopularniejszych marek należy Captain Morgan Spice Gold, Sailor Jerry, Malibu Coconut Rum czy Parrot Bay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *